Wszystko, co warto wiedzieć o VOD w legalnej telewizji internetowej

Telewizja, zwana XI Muzą, zyskała w ostatnich latach zupełnie inny, nowy wymiar. To już nie tylko zgodna z wcześniej ustalonym planem sekwencja następujących po sobie programów, filmów i odcinków seriali, ale interaktywne medium, z którego korzystać możemy za pomocą Internetu i które dostarcza nam rozrywkę, również na żądanie.

Jak powstała usługa VOD i jaka jest obecnie najlepsza?

VOD (ang. Video On Demand), czyli wideo na życzenie wywodzi się z możliwości odtwarzania materiałów z zapisów na magnetowidzie. Niegdyś jedyną możliwość odtworzenia nagranych wcześniej filmów, seriali czy reportaży dawało kino i telewizja. Wraz z rozwojem technologii, zaczęto korzystać z magnetowidów. Możliwość zakupu materiałów video była jednak ograniczona dla poszczególnych osób. Początkowo filmy na kasetach były bardzo drogie, ale nawet kiedy staniały zawsze pojawiało się pytanie o sens ich gromadzenia, jeśli niektóre materiały oglądało się tylko raz i nigdy do nich nie wracało. Powstały więc wypożyczalnie kaset wideo, gdzie za stosunkowo niewielką opłatą można było wypożyczyć film, obejrzeć a następnie zwrócić. Kiedy kasety zastąpiły płyty DVD, wypożyczyć można było na tej samej zasadzie i płyty.

Dalszy rozwój technologii, a w szczególności cyfryzacja i szerokopasmowy Internet przeniosły możliwość wypożyczania filmów online – z pominięciem uciążliwego chodzenia do wypożyczalni i zamawiania filmów na konkretny termin. Choć VOD realizowane jest dziś na kilka sposobów, najwygodniejszy i najbardziej popularny to dostęp do materiałów na legalnej platformie internetowej takiej jak Ipla.tv. Żeby dotrzeć do tysięcy udostępnionych materiałów, wystarczy po prostu wejść na stronę IPLA i wyszukać interesujący nas film, serial czy program.

VOD – filmy i seriale zawsze dostępne i legalne

Największą zaletą VOD jest oczywiście ich stała dostępność. Nie musimy niczego planować – po prostu jeśli stwierdzimy, że chcemy obejrzeć konkretny film lub odcinek ulubionego serialu, wyszukujemy go w wyszukiwarce na stronie IPLA, klikamy i oglądamy. A co jeśli nie mamy swojego faworyta? Nic nie szkodzi. Kilkadziesiąt tysięcy materiałów na platformie podzielonych zostało na gatunki oraz grupy, wewnątrz których bardzo łatwo się poruszać. Dlatego jeśli fascynują nas np. filmy sensacyjne ,wystarczy zawęzić krąg poszukiwań i na pewno szybko znajdziemy produkcję wartą naszej uwagi i czasu.

Istotną kwestią jest również problem legalności – korzystając z VOD mamy zawsze gwarancję zgodnego z prawem użytkowania dostępnych treści i nie musimy obawiać się żadnych negatywnych konsekwencji, jakie płynąć mogą z korzystania z zasobów na niektórych innych platformach.

VOD – seriale lepiej oglądać mając konto

Choć VOD na Ipla.tv jest w 90% darmowe, niektóre pozycje wyświetlane są odpłatnie. Żeby obejrzeć serial czy film dostępny po opłacie, należy założyć konto na platformie. Jest to niezwykle łatwy proces, który trwa zaledwie kilka chwil. Do rejestracji potrzebne jest jedynie konto na znanym portalu społecznościowym lub alternatywnie adres email i podane przez nas hasło. Choć obawiamy się często udostępnienia adresu mailowego czy danych konta społecznościowego ze względu na wszechobecną reklamę – nie mamy często już siły i czasu nawet przeglądać ofert wysyłanych do nas przez różne firmy i instytucje, w przypadku Ipla.tv jest inaczej. Przy rejestracji jedyną zgodą, jaką wyrażamy jest potwierdzenie zapoznania się z regulaminem. Ipla nie wysyła na nasz adres mailowy żadnych reklam i ofert, jeśli nie wyrazimy takiej chęci zgodą marketingową.

Założenie konta wiąże się wiec dla nas jedynie z ułatwieniami – umożliwieniem płatności online czy pewnymi opcjami niedostępnymi bez rejestracji. Oczywiście konto założyć można również jeśli nie zamierzamy korzystać z materiałów odpłatnych – jest to całkowicie darmowe i bardzo przydatne. Oglądane przez nas treści zapisują się automatycznie, dlatego zawsze możemy do nich wrócić. Takie rozwiązanie eliminuje również możliwość pomyłki – nigdy na przykład nie będziemy szukać odcinka serialu, który powinniśmy obejrzeć w następnej kolejności, nie do końca pamiętając treść poprzedniego.