Dlaczego do analizy cen warto wynająć specjalistę?

Kiedy prowadzi się własną firmę i biznes, zwłaszcza gdy trwa to od wielu lat, niekiedy ciężko znaleźć i wyłapać błędy w swoim postępowaniu. Przedsiębiorcy niechętnie przyznają się do tego, że coś nie działa, zyski firmy maleją, a konkurencja przejmuje klientów. W takich sytuacjach najlepiej wynająć kogoś z zewnątrz, kto spojrzy na całość świeżym spojrzeniem. Bardzo często tym kimś jest analityk cen oraz specjalista w zakresie ich monitoringu.

Kto to taki?

Analityk cen to osoba, która – jak wskazuje sama nazwa – zajmuje się analizą stawek i cen za konkretne produkty w sklepach internetowych lub usługi w firmach je świadczących. Jego zadaniem jest z jednej strony monitoring cen oparty na stawkach konkurencji, z drugiej natomiast dopasowanie tych cen do oczekiwań klientów i usługobiorców. Analitycy cenowi bardzo często współpracują z marketingowcami w opracowaniu najlepszej i najskuteczniejszej metody sprzedażowej opartej właśnie o atrakcyjną cenę produktu albo usługi.

Dlaczego warto skorzystać?

Przede wszystkim dlatego, że analiza cen wymaga trzeźwego spojrzenia nie na jedną firmę lub kilka firm konkurencyjnych działających lokalnie, ale na całą branżę. Niekiedy oznacza to długie tygodnie analiz i porównywania zestawień cenowych, na które w normalnie działającym sklepie albo firmie jej właściciel zwyczajnie nie ma czasu. Do tego dochodzi również ogromne doświadczenie analityków cenowych oraz ich doskonała znajomość zasad marketingu (i niekiedy nawet PR), która pomaga w szybkiej oraz bardzo dokładnej analizie.

Rzetelna pomoc

Uzyskane wyniki pozwalają w dużej mierze sprawdzić, czy ceny w naszej firmie, sklepie, hurtowni są adekwatne do konkurencji, zapotrzebowania rynkowego oraz oczekiwań klientów. Niekiedy dana usługa lub produkt broni się sam nawet w przypadku wysokiej ceny (chociażby ze względu na wysoką jakość), jednak w większości przypadków klientów kusi przede wszystkim cena. Dopasowanie i dostosowanie jej do aktualnych warunków rynkowych może więc sprawić, że sprzedać produktu albo usługi znacząco wzrośnie, tym samym poprawiając kondycję finansową firmy.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl

 

Leave a Reply