Czym jest telewizja internetowa?

Telewizja internetowa to jeden z najnowocześniejszych i najtańszych sposobów łączenia ulubionych kanałów telewizyjnych. Nie wymaga użycia drogiego sprzętu, ponieważ Internet jest dziś obecny w prawie każdym domu.  

Wygoda i dostęp do różnych kanałów

Internet Protocol TV ( IPTV ) to system, za którego pośrednictwem usługi telewizyjne są dostarczane za pomocą pakietu protokołów internetowych za pośrednictwem sieci z komutacją pakietów, takiej jak LAN lub Internet, zamiast dostarczać je za pośrednictwem tradycyjnych formatów naziemnych, satelitarnych i telewizji kablowej. Usługi IPTV są zasadniczo podzielone na trzy główne grupy:

  • Telewizja na żywo
  • Telewizja przesunięta w czasie: telewizja na żądanie i wideo na żądanie;
  • Wideo na żądanie (VOD): przechowywane i nagrane zasoby wideo, takie jak filmy, programy telewizyjne, materiały szkoleniowe lub nagrane spotkania.

IPTV jest zdefiniowane jako bezpieczne i niezawodne dostarczanie rozrywki wideo, transmisji na żywo i powiązanych usług w sieci danych IP. Usługi te mogą obejmować na przykład zakodowane strumienie, telewizję telewizyjną, wideo na żądanie (VOD) i telewizję interaktywną. Usługi te są dostarczane w sieci za pomocą protokołu IP do przesyłania sygnałów audio, wideo i sterujących, bezpiecznie dostarczając je do telewizorów smart, odtwarzaczy multimedialnych, dekoderów, urządzeń mobilnych, laptopów, komputerów Mac. Główną i niezaprzeczalną zaletą IPTV jest możliwość oglądania treści internetowych, bezpośrednio na ekranie telewizora. Warto jednak zwrócić uwagę na inne zalety takiego połączenia:

  • Integracja z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci domowej.
  • Możliwość korzystania z sieci społecznościowych bezpośrednio z telewizora.
  • Szeroki wybór kanałów telewizyjnych, w tym zagranicznych i międzynarodowych.
  • Duże archiwum filmów, filmów i innych interaktywnych produktów.
  • Wygoda użytkowania. Wszystkie kanały telewizyjne są sortowane nie tylko w kolejności alfabetycznej, ale także według tematu, kraju itp.
  • Możliwość przeglądania przewodnika po programach bezpośrednio z telewizora.
  • Wysoka jakość obrazu i dźwięku.

Jak to działa?

Telewizja internetowa lub IPTV to specjalny rodzaj połączenia telewizyjnego, w którym Internet jest głównym narzędziem komunikacji. W rzeczywistości telewizor z takim połączeniem wykonuje jednocześnie najprostsze funkcje komputera i odbiornika kanału telewizyjnego. Dzięki temu IPTV pozwala nie tylko oglądać filmy online, gdzie chcesz i kiedy chcesz, ale też i transmisje, ale także korzystać z usług internetowych i odwiedzać różne strony. Aby aktywować usługę, musisz mieć kanał internetowy o wysokim poziomie przepustowości. Umożliwia to korzystanie z wielu funkcji. Na przykład użytkownik może nagrywać programy, wstrzymywać przeglądanie, a nawet przewijać do przodu filmy online.

IPTV to dostarczanie treści medialnych, wideo lub telewizji na żywo za pośrednictwem sieci IP. IPTV (Internet Protocol Television) może korzystać z publicznego Internetu, prywatnej sieci lokalnej (LA) lub sieci rozległej (WAN). Usługa IPTV może być dostarczona do telewizora, telefonu komórkowego, tabletu, laptopa lub komputera z obsługą IP i może być łatwo zintegrowana z rozwiązaniem wideo na żądanie. Usługi IPTV są powszechnie wykorzystywane przez firmy i organizacje do dostarczania telewizji do poczekalni, recepcji i wspólnych pokoi i często są zintegrowane z funkcjami cyfrowego oznakowania. IPTV jest także popularnym rozwiązaniem do świadczenia usług telewizyjnych w hotelu, szpitalu lub nieruchomości mieszkalnej.